Co to jest psychoterapia psychodynamiczna?

PSYCHOEDUKACJA

Autor

Aleksandra Michalska

KATEGORIA

To co łączy większość teorii, leżących u podstaw psychoterapii psychodynamicznej to przede wszystkim uznanie istnienia nieświadomości. Jest to część ludzkiej psychiki, która ma wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. W terapii poznajemy swoje nieświadome mechanizmy funkcjonowania poprzez analizę skojarzeń, snów czy objawów o charakterze nerwicowym. Dzięki zbadaniu różnych obszarów nieświadomości, możemy stawiać hipotezy na temat życia wewnętrznego i pracować nad zmianą nieprzystosowawczych schematów.

Innym, jednak nie mniej ważnym elementem teorii psychodynamicznych jest przykładanie wagi do wartości relacji terapeutycznej. To właśnie przymierze pacjenta i terapeuty w służbie celów terapeutycznych, pozwala na pracę w atmosferze otwartości i zaufania. Warto pamiętać, że osoba terapeuty pozwala na wytworzenie oraz późniejszą analizę przeniesienia, co jest zasadniczym elementem w metodzie TFP – psychoterapii opartej na przeniesieniu. Wynika ona z założenia, że wchodzimy w podobne schematy relacyjne z różnymi osobami z naszego otoczenia, warto więc te nieświadome schematy poznać i zrozumieć, aby móc je zmieniać i poprawiać jakość swojego życia.

Na pewno warto spotkać się z terapeutą i porozmawiać, sprawdzić, czy będziemy w stanie wejść z tą osobą w relację i otworzyć się. Nie zawsze pierwszy odwiedzony terapeuta będzie dla nas odpowiedni, jednak warto porozmawiać o swoich wątpliwościach otwarcie. Specyfiką terapii psychodynamicznej jest dialog, jednak to pacjent wnosi istotne dla siebie treści, czy to skojarzenia, myśli, refleksje, doświadczenia. Terapeuta towarzyszy mu w tym procesie, analizuje materiał wraz z nim i stawia hipotezy dotyczące życia psychicznego pacjenta. 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ALEKSANDRA MICHALSKA

Jestem psychologiem oraz psychoterapeutą w procesie certyfikacji. Ukończyłam studia magisterskie na kierunku Psychologia Ogólna na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.